روزنامه پیام زمان
  •  info@payamdaily.ir

  •  02632530055

  •   09123481560

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۶ آبان ۱۴۰۰ در ۵:۱۴ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

آزاده رحمانی- قرص مولنوپیراویر اولین دارویی است که تا کنون در آزمون های بالینی برای درمان بیماری کووید-۱۹ موفق عمل کرده است. شرکت مرک (Merck) که تولید کننده این قرص است از سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا ( FDA ) درخواست کرده که برای مصرف این قرص مجوز استفاده ضروری صادر نماید. در همین راستا، FDA طی بیانیه ای اعلام کرده که در مورخ ۹ آذرماه مصادف با سی ام ماه نوامبر، همه مستندات مربوط به کارایی این قرص توسط کمیته متخصصین داروهای ضدمیکروبی بررسی و رای نهایی صادر خواهد شد.
این قرص که بصورت خوراکی می بایست مصرف شود، برای افراد بالاتر از ۱۸ سال که تست کرونای آنها مثبت است تجویز خواهد شد. مصرف مولنوپیراویر ضمن کاهش علائم بیماری می تواند بهبودی را نیز سرعت بخشد. این دارو می بایست دو بار در روز به مدت پنج روز مصرف شود تا بهبودی حاصل گردد.
محققان شرکت مرک معتقدند آغاز مصرف این قرص یک نقطه عطف در مهار شیوع کرونا ویروس خواهد بود و اذعان دارند که با رویکرد دو جانبه ی پیشگیری از طریق واکسیناسیون و درمان از طریق قرص مولنوپیراویر، تعداد موارد ابتلا بویژه شمار افرادی که دچار بیماری سخت می شوند و نیاز به بستری شدن پیدا می کنند، در سراسر دنیا کاهش چشمگیری خواهد یافت. آنها همچنین بیان داشتند که این دارو می تواند در کشورهای فقیر که سیستم بهداشتی ضعیف و شکننده ای دارند، میزان مرگ و میر را کاهش دهد.
در همین راستا، بریتانیا روز پنجشنبه مورخ ۱۳ آبانماه پیش قدم شده و مجوز استفاده مشروط این دارو را برای کسانیکه تست COVID-19 آنها مثبت بوده و دارای حداقل یک ریسک فاکتور (مانند چاقی، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی و نقص سیستم ایمنی) هستند و بنابراین مستعد ابتلا به کرونای شدید می باشند، صادر کرد.

دکتری میکروبیولوژی