روزنامه پیام زمان
  •  info@payamdaily.ir

  •  02632530055

  •   09123481560

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۲:۱۲ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در جریانِ بازدیدِ روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ از پروژ‌ه‌های احداث مجتمع‌های آموزشی شهر کرج گفت که امسال ۱۴ هزار کلاس درس به آموزش‌وپرورش کشور تحویل می‌شود.

به گزارش پیام آشنا، مهرالله رخشانی‌مهر با تاکید بر اینکه ساخت مجتمع‌های بزرگ آموزشی در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش لحاظ شده است گفت: دو پروژه‌ی در حال ساخت در البز وجود دارد که پیشرفت فیزیکی خوبی داشته و ان‌شاءالله مهرماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
او با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده امسال ۱۴ هزار کلاس درس به آموزش‌وپرورش تحویل می‌شود گفت: مهرماه سال ۱۳۹۷ بود که ساخت ۵۴ مجتمع آموزشی با زیربنایی بیش از ۱۰ هزار متر مربع در دستور کار قرار گرفت که ۱۰ مورد از این مجتمع‌ها مهرماه سال ۹۸ تحویل آموزش‌وپرورش شد. بقیه‌ی پروژه‌ها هم با پیشرفت فیزیکی ۸۰ تا ۹۰ درصدی در حالِ پیگیری و انجام هستند.
او افزود: در سال گذشته دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بابت مدرسه سازی در کشور از محل اعتبارات ملی و حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.
رخشانی‌مهر تحویل ۱۴ هزار کلاس درس را اقدامی مطلوب دانست و گفت که به این ترتیب، سرانه‌ی آموزشی کشور از ۲/۵ متر مربع به ۴/۵ متر مربع خواهد رسید.
به گفته‌ی رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، سال ۱۳۹۸ تعهد خیرین مدرسه‌ساز برای ایجاد فضاهای آموزشی جدید در کشور، بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است که استان‌های تهران، خراسان رضوی، خوزستان و سیستان و بلوچستان جزء استان‌های برتر در جذبِ منابع خیرین بوده‌اند.

تحویل ۲۵۰ کلاس درس به آموزش‌وپرورش البرز تا مهرماه
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز با ارائه توضیحاتی گفت: برای دو مجتمع آموزشی در حال ساخت به نام‌های “رازی” و “قلم” در مجموع نزدیک به ۳۸ میلیارد تومان هزینه شده است. با اعتباراتِ احداث مدارس طی دوسال اخیر، سرانه‌ی فضای آموزشی استان را از ۲۴/۳ به ۸۰/۳ متر مربع رسیده است که به این ترتیب رتبه‌ی البرز از جایگاه سی‌ویکم در سال ۹۸ به سی‌ام ارتقا یافته است.
محمد دلاوریان ادامه داد: ۳۰ پروژه‌ی در حالِ ساختِ دیگر نیز در سطح البرز در حالِ پیگیری و انجام است که تا مهرماه امسال، ۲۵۰ کلاس درس به آموزش‌وپرورش تحویل خواهد شد.

دو نوبتی بودنِ بیش از ۸۳ درصد مدارس ناحیه‌ ۴
مدیر آموزش‌وپرورش ناحیه ۴ کرج نیز با اشاره به سرانه‌ی آموزشی ۸/۲ متر مربعی این ناحیه گفت: ۱۱ منطقه در کشور تراکم دانش‌آموزی بالا و جمعیت ۱۲۰ هزار نفری دانش‌آموزی دارند که یکی از این مناطق هم ناحیه‌ی ۴ آموزش‌وپرورش کرج است که بالغ بر ۱۲۲ هزار نفر جمعیت دارد.
به گفته‌ی مراد مالمیر با بیان اینکه ۲۹ کلاس درس با تراکم دانش‌آموزی ۵۰ نفره در ناحیه‌ی ۴ وجود دارد.
او با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۸۳ درصد مدارسِ ناحیه‌ی چهار کرج دو نوبتی است گفت: وجود دو زندان و دو ندامتگاه در استان البرز موجب شده ۲۰ هزار نفر از خانواده‌ی زندانیان در مناطقی از کرج مثل آق‌تپه، سهرابیه و مهدی‌آباد سکونت کنند که همین موضوع باعث افزایش شدید تراکم دانش‌آموزی شده است که نیاز به یاری هرچه بیشتر اداره کل نوسازی مدارس استان است تا فضاهای آموزشی جوابگوی جمعیت بالای دانش‌آموزی باشد.