روزنامه پیام زمان
  •  info@payamdaily.ir

  •  02632530055

  •   09123481560

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ در ۶:۳۹ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ ریشتر بامداد دوشنبه بخش‌هایی از ترکیه و سوریه را لرزاند و کشته و مصدومان بسیاری برجای گذاشته است.

به گزارش پیام آشنا، این زمین‌لرزه در ساعت ۴ و ۱۷ دقیقه بامداد در مرز ترکیه و سوریه رخ داده و کانون آن استان “قهرمان‌ماراش” در ترکیه بوده است.

مرکز این زمین لرزه در شهر “پازارجیک” در استان قهرمان‌ماراش و در عمق ۲۴.۱ زمین بوده و پس لرزه‌های این زلزله شدید نیز همچنان در جریان است.

تکان‌های شدید زمین، ساختمان‌های بسیاری را نیز ویران کرده و کشته و زخمی بسیاری در هر دو کشور برجای گذاشته است.

جستجو برای یافتن بازماندگان این حادثه و نجات آنها از زیر آوار ساختمان‌ها همچنان ادامه دارد.

در سوریه نیز خبرها حاکی از آن است که جمعیت بسیاری در این مناطق زخمی شده‌اند و بیمارستان‌های منطقه با وجود کمبود امکانات بهداشتی و درمانی، مملو از زخمی‌ها است.

براساس گفته مقامات دو کشور مجموع آمار قربانیان زلزله هر دو کشور تا ساعت ۱۵ روز گذشته از ۱۴۰۰ نفر گذشته است و پیش بینی می‌شود با توجه به شدت بالای پس‌لرزه‌ها و حجم تخریب و ویرانی‌ها این آمارها افزایش یابد.

براساس گزارس اسپوتیک، مقامات ترکیه در ساعت ۱۶ با اعلام آمار جدید جانباختگان زمین لرزه در این کشور اظهار کردند که ۲۸۲۴ ساختمان نیز فروریخته است و شمار قربانیان زلزله در ترکیه به ۱۰۱۴ نفر رسیده است. ۱۱ دقیقه بعد از این زلزله، پس لرزه‌های قوی در مرکز ترکیه حس شده و از جمله زلزله دیگری به بزرگی ۶.۷ این منطقه را لرزانده است.

شهروندان مناطق هم مرز با ترکیه از جمله عراق، لبنان و سوریه نیز این زلزله را حس کرده‌اند. گزارش‌ها همچنین حاکیست در بیروت عده ای از مردم به دلیل نگرانی از زلزله به خیابان‌ها آمده‌اند.

به گزارش اسکای نیوز، ساختمان‌های بسیاری ویران شده‌اند و عده زیادی زیر آوار مانده‌اند.

وزیر کشور ترکیه گفته است دست کم ۱۰ شهر از جمله عثمانیه، آدانا و دیاربکر بر اثر زلزله آسیب دیده‌اند.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، در سال ۱۹۹۹ بیش از ۱۷ هزار نفر در پی زلزله‌ای شدید در شمال غرب ترکیه کشته شدند.