روزنامه پیام زمان
  •  info@payamdaily.ir

  •  02632530055

  •   09123481560

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ در ۷:۴۴ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

 

میکروارگانیسم ها می توانند براحتی از چند ساعت تا چند روز بر روی سطوح زنده بمانند. برخی از آنها از جمله تعدادی از باکتری های بیماریزا قادرند در شرایط ایده آل هر ۲۰ دقیقه بر روی سطح تکثیر یابند.  میکروارگانیسم های موجود بر روی یک سطح می توانند از طریق تماس به افراد انتقال یافته و بوسیله فرد آلوده شده به سطوح و یا افراد دیگر نیز منتقل شوند. به این ترتیب یک سیکل انتقال آلودگی وابسته به سطح به جریان می افتد. از این رو، ضدعفونی کارآمد سطوح به منظور حفظ سلامت افراد جامعه همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. شیوع ویروس کرونا و انتقال آن از طریق سطوح آلوده به عنوان یکی از راه های مهم سرایت این بیماری، نقش کیفیت ضدعفونی کردن در حفظ سلامت عمومی جوامع را پر رنگ تر از پیش ساخت. به نحوی که آمار جهانی تولید و مصرف محصولات ضدعفونی کننده را به نحو چشمگیری افزایش داد. مصرف محصولات ضدعفونی کننده اگرچه با هدف ارتقای سلامت عمومی افراد صورت می پذیرفت اما خود منجر به پیدایش چالش های جدیدی در مصرف کنندگان شد:

  • با شیوع ویروس کرونا سازمان هایی نظیر بهداشت جهانی (WHO) و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، ترکیباتی نظیر الکل و سدیم هیپوکلریت را بعنوان ضدعفونی کننده های کارآمد جهت از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها از جمله ویروس کرونا معرفی نمودند. گسترش بیماری کوید-۱۹ و به طبع آن افزایش نگرانی مردم در جوامع گوناگون از سرایت این بیماری به خود و نزدیکان شان، سبب استفاده مداوم از این قبیل محصولات گشت. به طوری که پس از مدت زمان کوتاهی اثرات جانبی ناشی از مصرف این ترکیبات، نظیر آلرژی های پوستی و تنفسی به یک معضل سلامتی در میان مصرف کنندگان تبدیل شد و تلاقی آن با آلرژی های فصلی نیز به گسترش این معضل دامن زد.
  • بیمارستان ها و مراکز درمانی بطور مستمر با آلودگی میکروبی بویژه ویروسی مواجه می شدند از این رو جهت کنترل شیوع ویروس و عفونت های ثانویه باکتریایی ناگزیر به ضدعفونی مستمر فضاهای خود بودند که این امر علاوه بر پرهزینه بودن، مصرف حجم زیادی مواد ضدعفونی کننده طی شبانه روز با اثرات جانبی برای کادر درمانی و بیمارانی که همه اوقات خود را در بیمارستان ها طی می کردند همراه شد.
  • بعلاوه، با سپری شدن موج اول شیوع ویروس کرونا و از سر گیری بسیاری از فعالیت های اجتماعی، زمان بانوان شاغل جهت ضدعفونی منازل نیز کاهش یافت. از این رو، نگرانی آنها از سلامت اعضای سالمند خانواده و همچنین فرزندان شان که همچنان در خانه ها به سر می بردند، بیشتر و بیشتر شد.
  • پس از سپری شدن دوران قرنطینه بسیاری از کارمندان به اداره ها و سازمان ها بازگشتند. سالن های زیبایی، رستوران ها و فروشگاه های زنجیره ای و هایپرمارکت ها مجددا کار خود را از سر گرفتند. همین امر سبب شد تا ضدعفونی صحیح این مراکز به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا به یک معضل جدی و بزرگ تبدیل شود.

مجموعه این مسایل منجر گردید تا تقاضای جهانی به سمت محصولات ضدعفونی کننده ای باشد که دارای زمان اثر طولانی تری هستند و به مصرف کنندگان این امکان را می دهند که تعداد دفعات استفاده از محصولات ضدعفونی کننده را کاهش دهند.

در همین راستا، شرکت های معدودی در آمریکا و اروپا شروع به تولید محصولاتی نمودند که خاصیت ضدعفونی کنندگی آنها بر روی سطوح تا ۲۴ ساعت باقی می ماند. اما متاسفانه در بازار ایران چنین محصولاتی وجود ندارد و خلاء وجود آنها بویژه در شرایط حساس کنونی بسیار احساس می شود. از این رو، شرکت پاکشو اقدام به فرمولاسیون و تولید محصولات خانگی آنتی میکروبیال با فرمولاسیونی منحصر به فرد نمود. این محصولات که اولین عضو آن تحت عنوان پاک کننده چند منظوره هوم پلاس به تازگی وارد بازار شده است، قادر هستند در هنگام تماس با سطح، ۹۹.۹% ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرند. بعلاوه، سطحی که بوسیله این محصولات ضدعفونی می شود قابلیت آنتی باکتریال خود را تا ۲۴ ساعت حفظ کرده و هر باکتری که بر روی آن بنشیند، از بین خواهد رفت. لازم به ذکر است که آزمایش‌های میکروبی انجام گرفته بر روی کارایی این محصول حاکی از آنست که خاصیت باکتری‌کشی چند منظوره هوم پلاس به نحوی است که مصرف کنندگان می توانند بدون هرگونه نگرانی از تضعیف شدن عملکرد آنتی باکتریال آن، جهت از بین بردن لکه ها و سایر آلودگی هایی که با چشم قابل مشاهده هستند، چند دقیقه پس از استفاده از چند منظوره هوم پلاس (مطابق با دستورالعمل مندرج بر روی لیبل محصول)  روی سطوح را دستمال بکشند تا زمانیکه لکه ها پاک گردند. این بدان معنا است که حتی پاک کردن باقیمانده این محصول بر روی سطح، سبب کاهش خاصیت آنتی باکتریال ۲۴ ساعته آن نمی شود. به این ترتیب، شرکت پاکشو آرزومند است با هدف قرار دادن این دغدغه مهم اجتماعی که کیفیت زندگی بسیاری از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، بتواند ضمن ایفای دین به هم میهنان و همچنین مصرف کنندگان وفادار خود، به رسالت اجتماعی اش در راستای ارتقای کیفیت زندگی بهداشتی آنان نیز جامه عمل بپوشاند.

آزاده رحمانی

 دکتری میکروبیولوژی

محقق برند هوم پلاس و عضو جامعه پزشکان  آنلاین Pezeshket